יום רביעי, דצמבר 19, 2018
עמוד הבית » lero » גלגולו של פילאטיס

גלגולו של פילאטיס

שיטת הפילאטיס ברמת גן, ובשאר הארץ, הפכה בשנים האחרונות לאחת השיטות הפופולאריות ביותר בישראל. כיום, לא ניתן למצוא מכון כושר אחד שלא מפעיל מטעמו אימוני פילאטיס. רוב אימוני הפילאטיס מתקיימים על מזרן, אך יש גם מקומות המפעילים אימוני פילאטיס המסתייעים במכשירים. המתאמנים בשיטה מעידים על שיפור ניכר בבעיות שרירים ושלד, על שינוי ביציבה, על תחושת חיוניות ועל צמצום ניכר בהיקפים. אז איפה הייתה השיטה הזו עד עכשיו?

הסיפור מתחיל ב-1914. ג'וזף פילאטיס, ממציא השיטה אשר נולד בגרמניה עבר לאנגליה, ועם פרוץ מלחמת העולם הראשונה נאסר עם כל שאר הנתינים הגרמניים ששהו באנגליה והוחזק במחנה המעצר. במחנה המעצר התחיל פילאטיס לאמן את חבריו העצורים ועזר בשיקום של פצועים גרמניים שהגיעו אל המחנה, עליהם יישם ופיתח את תרגילי השיטה. פילאטיס השתמש שם במיטות בית החולים וחיבר אליהם מכשירים שונים כמו קפיצים ומושכות, ובכך יצר את תחילתה של הטכניקה הנקראת פילאטיס מכשירים.

לאחר שחרורו מן המעצר, חזר פילאטיס לגרמניה, ושם החל לעבוד עם דמויות מרכזיות מעולם המחול. בשנת 1926 התבקש פילאטיס לאמן את הצבא הגרמני, אך הוא סירב ועקב כך החליט לעזוב סופית את גרמניה ולהגר לארה"ב. על האונייה בדרך לארה"ב פגש את קלרה, מי שתהיה לאחר מכן אשתו, ויחד הם פתחו את הסטודיו הראשון שלהם בניו יורק. הסטודיו שלהם היה צמוד ל NY CITY BALLET וחלק גדול מקהל לקוחותיהם היו רקדנים מקצועיים.

קבוצה קטנה של תלמידים של ג'וזף פילאטיס הקדישו את חייהם לשימור השיטה של ג'וזף וקלרה פילאטיס. חמישה תלמידים מהקבוצה חיים, עובדים ויוצרים עד היום. כל החמישה עסקו באומנויות הבמה וכך הגיעו לסטודיו של פילאטיס. פילאטיס התנגד ליצירת ארגון פורמאלי של השיטה הקרוי על שמו, ולכן אחרי מותו, השיטה ועקרונותיה היו בסכנת היכחדות מכיוון שפנתה לחתך אוכלוסייה כל כך צר.

פילאטיס נפטר ב1967 והשאיר אחריו ספר אחד בלבד המספר על השיטה. בזכות תלמידיו הראשונים השיטה המשיכה להתקיים. לקראת סוף שנות ה-80, חדרה השיטה לתקשורת בארה"ב. השיטה החלה לחדור לתודעתם של רבים, ואנשים רבים החלו לבקש להתאמן בטכניקה זו. עקב כך הוקמו בתי ספר רבים ללימוד השיטה ומכונים רבים לאימון נפתחו בארה"ב. מאז, שיטת הפילאטיס המשיכה להתפתח ולהתפשט במהירות גם לאירופה ולישראל.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסםהשדות הנחוצים מסומנים *

*

דפדף למעלה